Medzinárodná konferencia Uhorského karpatského spolku

Podtatranská knižnica v Poprade. Mesto Vysoké Tatry, iRozvoj iRegion Poprad

Vás pozývajú na

medzinárodnú konferenciu k 150. výročiu vzniku Uhorského karpatského spolku

Záštita: PaedDr. Milan Majerský, PhD., predseda Prešovského samosprávneho kraja, Jozef Štefaňák, primátor Vysokých Tatier

Ciele konferencie:

1. Po desaťročiach tendenčných hodnotení činnosti Uhorského karpatského spolku podať objektívne hodnotenie jeho pôsobenia v oblasti Vysokých a Belianskych Tatier, ako aj širšieho a presne definovaného územia pod nimi.

2. Výstupom z konferencie bude: a) zborník prezentovaných tém v tlačenej podobe, určený prednostne knižniciam stredných a vysokých škôl, knižniciam múzeí a správ územia, knižniciam miest a obcí záujmového územia; b) séria vystúpení jednotlivých odborníkov v médiách mediálnych partnerov; c) výstava „Metamorfózy územia;“

3. Vytvoriť platformu pre výmenu názorov v oblasti rozvoja udržateľného cestovného ruchu vo vzácnom prírodnom prostredí.

4. Kooperáciou pri príprave a organizovaní konferencie pritiahnuť k téme a jej obsahu mladých ľudí z odborných škôl.

09,30 Otvorenie.

09,35 Príhovory hostí.

09,45 Prierez dejinami Uhorského karpatského spolku. (PaedDr. Mikuláš Argalács)

10,00 Osobnosti Uhorského karpatského spolku. (Ing. Oto Jalčovik)

10,15 Činnosť Uhorského karpatského spolku vo vysokohorskom prostredí Vysokých Tatier (Ivan Bohuš ml.)

10,30 Vodcovská a záchranná služba vo Vysokých Tatrách pod gesciou Uhorského karpatského spolku. (Mgr. Ingrid Janigová)

10,45 Prestávka.

11,00 Prínos Uhorského karpatského spolku pre vedu a výskum vysokohorského prostredia Vysokých a Belianskych Tatier. (Ing. Milan Koreň, CSc.)

11,15 Historická knižnica Múzea Uhorského karpatského spolku v Poprade. (Mgr. Jana Kušniráková) 11,30 Vzťahy medzi Uhorským karpatským spolkom a spolkami MTE a BETE. (Dr. Endre Futó, CSc.)

11,45 Diskusia.

12,00 Záver.

Prihlášky na konferenciu, resp. potvrdenie účasti prosíme do 30. 4. 2023 na e-mailovú adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. s uvedením počtu (alebo mien) účastníkov. Je to dôležité vzhľadom na obmedzenú kapacitu konferenčnej miestnosti.